- Головна сторінка
- Новини, об'яви
- Цікаве і корисне
- Випускникам у допомогу
- Континент предметів
- Шкільні події
- Ми обдаровані!
- Шкільні газети
- Маленький гімназист
- Дружба з м.Оберхаузен
- Весела сторінка
- Ігри
- Твори учнів 8-х класів на тему "Вибір професії – вибір долі!"
- Яка краса врятує світ? Твори учнів 6-А класу
- Твори-мініатюри. Яку людину можна вважати щасливою?
- Школа – відкриті двері до знань. Твори учнів 4-А класу
- Тиша в лісі. Екологічні листівки 2-А
- Твори учнів 4-В класу на тему Весна прийшла в мій рідний край
- Виставка малюнків "Ми — пішоходи"
- Історія деяких фразеологізмів
- Сценарій вечора зустрічі випускників
- Сценарій новорічного свята "Новорічна казка"
16 липня - річниця ухвалення Декларації про суверенітет України

16 липня виповнюється 26 років відтоді, як було ухвалено Декларацію про державний суверенітет України – документу про проголошення державного суверенітету України.
Декларацію про державний суверенітет України Верховна Рада Української PCP ухвалила 16 липня 1990 року. Цей документ великої історичної ваги передбачає верховенство, самостійність, повноту й неподільність влади в межах території України. Відтепер Україна проголошувалася незалежною державою в зовнішніх відносинах.
Декларацією визнавалося право української нації на самовизначення, держава повинна була захищати й охороняти національну державність українців. Єдиним джерелом державної влади визнавався народ, а Верховна Рада УРСР могла виступати від його імені. У документі йшлося про принцип поділу влади на законодавчу, виконавчу та судову. Територія України проголошувалася недоторканною. Уперше після багаторічного замовчування Декларація визнавала невід'ємні права і свободи людини. Вона складається з 10 розділів. У розділі про економічну самостійність проголошувалося, що «земля, її надра, повітряний простір, водні й інші природні ресурси є власністю українського народу, тобто громадян усіх національностей України».
Декларація повинна була забезпечувати національно-культурне відродження українського народу і задовольняти національно-культурні, духовні й мовні потреби українців, що проживають за межами України.
Передбачалося створення власних збройних сил. Україна брала зобов'язання не поширювати, не виготовляти й не нарощувати ядерну зброю. Одним із ключових пунктів — «Екологічна безпека» — передбачалося створення національної комісії для радіаційного захисту населення, що було необхідно у зв'язку з аварією на ЧАЕС.
Майбутня зовнішня політика України, визначена Декларацією, вбачалася як нейтральна, першочерговим її завданням визначалося забезпечення національних інтересів України.
Декларація про державний суверенітет не мала статусу конституційного акту й тому залишилася планом на майбутнє, побажаннями для майбутньої зовнішньої і внутрішньої політики.
Історичне значення Декларації про державний суверенітет
· Суверенітет офіційно визнано необхідною умовою подальшого розвитку української нації. Визначено основні напрямки досягнення реального суверенітету.
· Закладено основи майбутньої незалежності держави, зроблено перший крок на шляху до неї.
З джерела http://history.vn.ua/book/zno2010/127.html
Корисні посилання
Текст Декларації на сайті Верховної Ради.
http://zakon1.rada.gov.ua/cgi-bin/laws/main.cgi?nreg=55-12
Комментарии |
|