- Головна сторінка
- Новини, об'яви
- Цікаве і корисне
- Випускникам у допомогу
- Континент предметів
- Шкільні події
- Ми обдаровані!
- Шкільні газети
- Маленький гімназист
- Дружба з м.Оберхаузен
- Весела сторінка
- Ігри
Чому глобус називається глобусом?
У перекладі з латинської мови слово «глобус» означає «куля». Всі ми знаємо, що наша планета має форму кулі.
Тому, не складно зробити висновок, що глобус являє собою зменшену модель нашої планети. На глобусі можна знайти всі материки, річки, озера, океани, гори, і навіть країни, які існують на Землі.
На перший погляд може здатися, що виміряти відстані між географічними об'єктами на глобусі складніше, ніж на атласі. Однак це не так: при вимірюванні відстаней слід використовувати гнучку лінійку або нитку, визначаючи довжину з допомогою масштабу, зазначеного на глобусі.
При детальному розгляді глобуса, ви помітите вертикальні і горизонтальні лінії, які охоплюють глобус немов сітка. Ці лінії називаються меридіанами і паралелями, з їх допомогою ви легко зможете визначити градуси розташування об'єктів на глобусі.
У чому глобус краще, ніж карти?
Багато учні звикли використовувати на уроці географії карти і атласи, глобус і здається їм чимось незрозумілим і незвіданим. Зараз ми дізнаємося, в чому ж полягають основні відмінності глобуса і географічних карт.
Ви помічали, що зображення східного півкулі на карті дещо більше, ніж зображення західного півкулі. Причиною цього є кілька приплюснутості у формі землі. Подібна різниця іноді заплутує учнів.
В глобусі немає жодних розривів і спотворень, тому ви зможете вивчати географію нашої планети без труднощів. На глобусі можна значно швидше відшукати потрібний вам материк або море, так як цьому сприяє більш маленький порівняно з атласами та картами, масштаб.
Цікаві глобуси
Найстаріший глобус, який зберігся до наших днів, був виготовлений в 1493 році німецьким вченим Мартіном Бехаймом. Цей глобус називається «Земне яблуко».
Перший глобус був створений для того, щоб здивувати багатих людей Німеччини, і схилити їх до фінансування морських експедицій. Не менш відомим глобусом є Готторпський глобус, який був виготовлений через сто років після створення «Яблука землі».
Довгий час цей глобус був найбільшим у світі – його діаметр становить більш ніж три метри. Над створенням глобуса працювали кращі вчені – географи Європи, а також відомі мореплавці.